Większość psychoterapeutów potwierdzi, że sam wgląd we własne wnętrze nie jest w stanie zmienić długotrwałych nawyków. Nauka nowego sposobu zachowania, podobnie jak nauka każdej nowej umiejętności czy sportu, wymaga ćwiczeń. Meyer Friedman, przebadawszy 1012 osób po zawale serca, zauważył, że w grupie tych spośród nich, które przez trzy lata starały się przyswoić sobie zachowania charakterystyczne dla osobowości typu „B”, wystąpiło 372% mniej zawałów serca niż u osób kontrolujących dietę wykonujących ćwiczenia fizyczne, ale trwających nadal przy nawykach postępowania charakterystycznych dla osobowości typu „A”. Czy to nie zdumiewający wynik?!
Osiemdziesięcioletni już doktor Friedman realizuje obecnie zakrojony na dziesięć lat program badawczy, mający stwierdzić, czy doradztwo w zakresie zmiany sposobu zachowania może być skuteczną terapią zapobiegającą wystąpieniu niektórych chorób u mężczyzn. W przeciwieństwie do poprzedniego eksperymentu, obejmującego wyłącznie osoby po zawale serca, obecne badania dotyczyć będą częstotliwości wystąpienia choroby wieńcowej i raka u ponad 3 000 zdrowych mężczyzn o osobowości typu „A” z San Francisco i stanu Connecticut. Wyniki badań powinny pokazać, do jakiego stopnia zmiany w zachowaniu mogą zapobiegać powstawaniu niektórych chorób. Poniżej podaję kilka z ćwiczeń, które doktor Friedman poleca swoim pacjentom:
Wykonuj tylko jedną czynność w danej chwili. Unikaj robienia dwóch i więcej rzeczy równocześnie. Kiedy czytasz, jesz lub rozmawiasz przez telefon, skoncentruj się wyłącznie na tej jednej rzeczy.
Ćwicz, ćwicz i jeszcze raz ćwicz
Previous Post
Zamiast zaprzątnięcia sobą skupienie na sobie
Next Post